راهنمای ساخت و طراحی ویلا

راهنمای ساخت و طراحی ویلا
راهنمای ساخت و طراحی ویلا

راهنمای ساخت و طراحی ویلا

اولین اقدام برای طراحی و در نهایت ساخت ویلا توجه به تراکم است که شهرداری برای منطقه شهری یا روستایی در نظر گرفته است.معمولا تراکم که شهرداری به مناطق شهری می دهد 50 درصد از متراژ زمین که سازه در آن احداث می گردد و برای حومه شهر معمولا این تراکم به 30 درصد می رسد.

اگر خرید ویلا شما در شمال است و یا اگر قصد خرید زمین و ساخت ویلا در آن را دارید و قصد دارید نقشه ای جهت طراحی ویلا و ساخت آن در نظر بگیرید فقط می توانید 30 درصد از زمین یعنی 120 متر مربع را به منظور ساخت ویلا در نظر بگیرید و باقیمانده زمین را برای محوطه سازی و فضای سبز باید در نظر بگیرید.این قانون در زمین های ساحلی و جنگلی لازم الاجراست و تفاوتی بین ان دو نیست.

قیمت ساخت ویلا در شمال حدودا از متری 900 تا 3 میلیون تومان متغیر است که بسته به مصالح و متغیرهای دیگر دارد.

هزینه ها به غیر از هزینه طراحی ویلایعنی هزینه های اجرایی:

هزینه های مرحله نازک کاری:در این مرحله هزینه ها به انتخاب کارفرما بستگی دارد؛مثلا قیمت کاشی از 7 هزار تومان تا متری 70 هزار تومان متغیر است.

انتخاب شیرآلات :قیمت شیرآلات به قیمت تمام شده ویلا می تواند تاثیر گذار باشد.به طور تقریبی از 150 هزار تومان تا 6 میلیون تومان و یا بیشتر متغیر است.

برای ساخت ویلا مهمترین مرحله بر اساس موقعیت اقلیمی و تشخیص شمال و جنوب و عرض و طول زمین،نقشه برداری زمینی است که ویلا در آن ساخته می شود.

پس از اینکه نقشه برداری تمام شد نوبت طراحی ویلا بر اساس نقشه است که باید مطابق با نظر کارفرما و صاحب ویلا باشد همچنین این کارها باید با نظارت و مشاوره صورت پذیرد.بیشتر افرادی که قصد طراحی ویلا را در شمال دارند خواهان طراحی ویلای 3 خوابه و دوبلکس هستند.طراحی ویلایی که یکی از اتاق ها به همراه سرویس بهداشتی و حمام در طبقه پایین بیشترین طرفدار را دارد.همچنین در طراحی ویلا قسمت آشپزخانه و یک سالن بزرگ بدون ستون و 2 خواب مستر در طبقه دوم ویلا قرار میگیرند.

در طراحی ویلا سازندگان و یا خریداران ویلا خواهان وجود یک نشیمن دنج و زیبا و تراس بزرگ و دلنشین با چشم انداز خیره کننده دریا بعلاوه یک تراس با ویو جنگل و فضای سبز کوه هستند.

پس از اتمام مرحله نقشه برداری،نوبت به محاسبات نقشه می رسد که توسط مهندس عمران صورت می پذیرد.

محاسبات شامل:

محاسبات سازه ویلا و نوع اسکلت (بتنی و فلزی)

تعداد و مقدار میلگردهای کاربردی در ویلا

محاسبات کلی تا اتمام کار طراحی ویلا تا ساخت ویلا.

بعد از محاسبات، نوبت رنگ ریزی و اجرای نقشه در زمین توسط مهندس ناظر،عوامل اجرایی و پرسنل است.

بعد از رنگ ریزی ویلا، پی توسط کارگران و عوامل پیمانکار بر اساس عمق معین کنده میشود تا برای اجرای فونداسیون توسط اسکلت کار آماده شود.

بعد از اینکه مرحله پی کنی تمام شد فونداسیون و اجرای اسکلت ویلا و ستون ها و سقف ها توسط اسکلت کار با نظارت مهندس صورت می پذیرد تا از هزینه های مازاد در مرحله نازک کاری و دیوارچینی جلوگیری شود.

دیوارچینی در مرحله بعد توسط کارگران صورت می پذیرد یعنی ما بین ستون ها و اسکلت توسط بلوک و آجر پر می شود و تقسیمات داخلی ساختمان طبق طراحی صورت می پذیرد.

مرحله بعدی سربندی ویلا می باشد که اجرای آن به نوع و جهت شیب سقف ویلا بستگی دارد و توسط جوشکار و نظارت مهندس انجام می شود.

برای زیبایی نمای ویلا می توان از شکستگی زیاد در سقف ویلا و یا از سقف های شیب دار با شیب تند مثل ویلا با سبک و نقشه کاناراتی استفاده کرد.

بعد از اینکه مرحله سفت کاری ویلا که شامل سربندی و جوشکاری سقف می باشد تمام شد، مرحله بعد مرحله نازک کاری ویلا می باشد که شامل نصب چهارچوب ها و پنجره ها،تعمیرات سیاه دیوارها و سقف ها،لوله کشی ها،سرویس ها،برق کشی،و ... میشود.

مرحله بعد همزمان وقتی کاشی کاری دیوارهای سرویس و آشپزخانه صورت می پذیرد امور پایانی سقف ویلا نیز انجام میشود.سقف ویلا را می توان از چوب روس،لمبه،یا سقف کاذب مطابق با سلیقه و نظر کارفرما انتخاب کرد.

مرحله بعدی مرحله سفیدکاری دیوارهای بیرونی و داخلی ویلا که از قبل با سیمان سیاه تعمیر شده است می رسیم.

پس از اتمام مراحل گفته شده برای تکمیل شدن ساخت و طراحی ویلا کارهای زیر باید صورت پذیرد.

کف سازی ویلا(پارکت،سرامیک،سنگ،لمینت)که بنا بر سلیقه کارفرما و هزینه ها صورت می پذیرد.

نصبیجات که شامل نصب درب ها و پنجره های ویلا،کابینت آشپزخانه،کمد دیواری،روشویی،شیرآلات،چراغ ها و لوستر،پریزها و ... می باشد.

مرحله آخر نقاشی ویلا است که مرحله پایانی از طراحی ویلا تا اجرای ویلا است.

اشتراک این مطلب در شبکه های اجتماعی

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn